این مطلب ۸۶ بار خوانده شده

برداشت نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی افزایش می یابد

به منظورافزایش تولید زودهنگام میدان آزادگان جنوبی از شهریورماه، برداشت نفت از این میدان به صورت پلکانی و با افزایش ۳۰ هزار بشکه در روز آغاز و به ۶۰ هزار بشکه می رسد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه فتح به نقل از خبرگزاری دانشجو، مسعود مرعشی، مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی ، با اشاره به اجرای "برنامه افزایش تولید زودهنگام" از میدان مشترک آزادگان جنوبی، گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده و از شهریور ، برداشت نفت از این میدان به صورت پلکانی از ۳۰ هزار بشکه آغاز و به مرور به ۶۰ هزار بشکه در روز می رسد.

 

مسعودی با بیان این که تا فروردین امسال روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی برداشت می شد، ادامه داد: اما از فروردین امسال با حفاری سه حلقه چاه تولیدی، هفت هزار و ۵۰۰ بشکه نیز به ظرفیت برداشت از این میدان اضافه شد.


مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به اولویت وزارت نفت مبنی بر برداشت از میدانهای مشترک غرب کارون، تصریح کرد: به این ترتیب با اجرای کامل برنامه "افزایش تولید زود هنگام" از میدان آزادگان جنوبی، ظرفیت برداشت از این میدان به بیش از ۱۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید. 


هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام ( با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام ( جمعا به میزان ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است. 


مسعودی همچنین با اشاره به اتمام فرایند مناقصه حفاری ۲۰ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی با چهار دکل، اظهارکرد: کمیته فنی در حال بررسی پیشنهادهاست و به زودی برندگان مناقصه اعلام می شوند.


وی با اشاره به حفاری پنج حلقه چاه توصیفی از سوی شرکت حفاری شمال برای کسب اطلاعات نهایی چاهها به منظور اجرای فاز ۲ توسعه میدان آزادگان جنوبی، افزود: هم اکنون ۲ دکل در حال حفاری چاهها هستند که به زودی یک دکل دیگر نیز به آنها اضافه خواهد شد.


میدان آزادگان جنوبی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران در غرب کارون است که در نزدیکی مرز عراق ( ۸۰ کیلومتری غرب اهواز) قرار دارد، نفت درجای این میدان معادل ۲۵,۳۴ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ۲ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ۸.۲ درصد برآورد شده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.