این مطلب ۳۶ بار خوانده شده

شاید استقلال ضلع سوم لیگ شود!

به گزارش مشرق، مرتضی فنونی‌زاده یکی از بازیکنان موثر پرسپولیس در دهه ۶۰ فوتبال ایران بود که در رده ملی هم در مسابقات بسیار زیادی به میدان رفت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه فتح به نقل از خبرگزاری دانشجو، وی درباره عملکرد پرسپولیس و سایر تیم‌های لیگ برتر در هفته اول توضیحات زیر را داد.

 

*: پرسپولیس در هفته اول چطور بود؟

بازی بسیار خوبی از پرسپولیس در هفته اول دیدیم و ای کاش این بازی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد.سید جلال حسینی و علیرضا بیرانوند نقطه اتکای تیم بودند و عملکرد بسیار خوبی ارائه دادند. من هم مثل هواداران دوست داشتم مهدی طارمی از ابتدا به میدان برود اما درایت برانکو باعث شد به دلیل دوری دو ماهه این بازیکن از تمرینات روی نیمکت بنشیند.امیدوارم در دیدارهای آینده پرسپولیس مثل نیم‌فصل دوم فصل قبل روی برنامه و تاکتیک گلزنی کند و روی حادثه و اوت دستی به گل نرسد.

 

*: پرسپولیس در بازی با سایپا در خط حمله با ترکیب جدیدی به میدان رفت. از عملکرد آنها راضی بودید؟

وحید امیری نشان داد یک مهاجم شش دانگ نیست اما وقتی مهدی طارمی به زمین آمد و او به یک خط عقب‌تر منتقل شد شرایط کاملا فرق کرد و این بازیکن عملکرد بسیار عالی ارائه داد. تیمی که علی علی‌پور، امید عالیشاه، وحید امیری و فرشاد احمدزاده دارد نباید روی اتفاق و به وسیله هافبک دفاعی خود به گل برسد. خیلی خوشحالم طارمی بازگشته او با رفتنش دل هواداران را شکست ولی توانست دل هواداران را بار دیگر به دست بیاورد.

 

*: علی پروین اعلام کرده این پرسپولیس  قهرمان می‌شود. حرف او را تأیید می‌کنید؟

بنده هم همین اعتقاد را دارم.پرسپولیس یا قهرمان می‌شود و یا به مقام دوم می‌رسد. استقلال در دیدار اولش فوق‌العاده ضعیف بازی کرد.پرسپولیس و تراکتورسازی را مدعیان اصلی می‌دانم و شاید استقلال بتواند ضلع سوم این رقابت را تشکیل دهد. باور کنید اگر استقلال در هفته دوم با پرسپولیس بازی داشت ۵ گل دریافت می‌کرد.

 

*: منصوریان که خیلی کری می‌خواند و می‌گوید دربی را خواهد برد.

شک نکنید پرسپولیس در دربی بیش از ۳ گل می‌زند. پرسپولیس ترکیب اصلی‌اش را حفظ کرده و بازیکنانی مثل ساسان انصاری، وحید امیری و علیرضا بیرانوند را جذب کرده است. محسن بنگر از تیم رفته ولی سید جلال جای او به پرسپولیس آمده است. بازیکنی محمد انصاری در پرسپولیس حضور دارد که علاوه بر بی‌حاشیه بودن مثل خود ما در سه چهار پست به میدان می‌رود.من به عنوان شاگرد روی حرف علی آقا چیزی نمی‌گویم و روی این مطلب تأکید می‌کنم که پرسپولیس قهرمان می‌شود.امیدوارم پس از ۱۰ سال با این اتفاق هواداران خوشحال شوند.

 

*: از خریدهای خارجی پرسپولیس انتقادات زیادی مطرح می‌شود.

این مسئله به سیاست باشگاه، هیأت مدیره و مدیرعامل بستگی دارد. همین حالا پرسپولیس ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار به خارجی‌های سال قبل بدهکار است. بدون شک بازیکنان ایرانی هستند که کیفیت بالاتری از این خارجی‌ها دارند. برانکو تنها مربی خارجی فوتبال ما است. او نشان داده به جوان‌ها اعتقاد دارد. میلاد کمندانی که با بی‌مهری از پرسپولیس رفت از بهترین شاگردان ما در تیم‌های پایه پرسپولیس بود. اکنون تیم خیلی پرمهره شده و کار سرمربی برای انتخاب بازیکنان تیم بسیار سخت است.ساسان انصاری که در بازی اول بازی نکرد یکی از بهترین نفرات لیگ در فصل قبل بود. به نظرم اگر برانکو از سیستم چرخشی استفاده کند می‌تواند موفق‌تر باشد. این بازیکنان خارجی که به فوتبال ایران می‌آیند کیفیت خوبی ندارند و فقط در ایران خوش‌گذرانی می‌کنند و چاق می‌شوند.

 

برانکو نشان داده به جوان‌ها اعتماد می‌کند و مثل علی پروین به جوان‌ها بها می‌دهد. هیچ مربی ایرانی بازیکنی مثل محمد رحمتی را بر نمی‌داشت ولی او می‌داند که این بازیکن چه کیفیتی دارد و از تیم‌های پایه پرسپولیس او را انتخاب کرد. رحمتی پارسال ۵ میلیون می‌گرفت و امسال ۴۰ میلیون دریافت می‌کند. او می‌تواند به کیفیت بازیکنی مثل کمال کامیابی نیا برسد. اگر مربی ایرانی در پرسپولیس بود این شجاعت را نداشت که چنین انتخابی انجام دهد.

 

*: پرسپولیس امسال چند بازیکن پایه را مورد استفاده قرار می‌دهد.

بله، همین طور است. حمید طاهرخانی که گل‌های زیادی به ثمر رسانده در تیم‌های پایه با ما کار می‌کرد. او برای راه آهن هم بازی کرده است. با کریم باقری صحبت کردم و از او خواستم به برانکو بگوید این بازیکن کیفیت بالایی دارد و از او استفاده کند. باقری هم لطف کرد و این کار را انجام داد و برانکو این بازیکن را به تمرینات فرا خواند. شما دیدید پرسپولیس با نظر برانکو فصل قبل محمد انصاری را انتخاب کرد و او توانست پتانسیل بالایی از خود ارائه کند. انصاری یک بازیکن بی حاشیه و بسیار مذهبی است که می‌تواند مدارج پیشرفت را طی کند و در رده ملی فعالیت داشته باشد. محسن مسلمانی که از فوتبال طرد شده بود زیر نظر برانکو احیا شد و این نشان می‌دهد تیم چقدر با برنامه کار می‌کند.

 

*: عملکرد سایر تیم‌ها را در هفته اول چطور دیدی؟

دوست دارم به نکته‌ای اشاره کنم. عبدالله ویسی اگر در استقلال خوزستان می‌ماند خیلی موفق‌تر بود. او می‌گوید جایزه بهترین مربیگری را به روستای زادگاهم اهدا می‌کنم اما اگر می‌خواست وفاداری‌اش را ثابت کند بهتر بود در استقلال خوزستان می‌ماند. هیچ کسی از او قهرمانی دوم را نمی‌خواست و اگر در بین ۶-۵ تیم اول جدول قرار می‌گرفت رضایت همه را جلب کرده بود اما او تصمیم گرفت روی نیمکت داغ تیمی بنشیند که در حاشیه چیزی کم از پرسپولیس و استقلال ندارد. ویسی در بازی اول تیمش خوب کار نکرد و با وجود اینکه گفته موقعیت‌های زیادی داشتیم من که بازی را دیدم به نظرم اصلا خوب کار نکردیم.

 

*: تراکتورسازی در بازی اول چطور بود؟

شک نکنید این تیم یکی از مدعیان قهرمانی است. تراکتورسازی مهره‌های خوبی دارد و در بازی اول می‌توانست ۷-۶ گل وارد دروازه حریف کند اما یک مقدار بدشانس بود.

 

*: در هفته‌های ابتدایی مربیان نتیجه نگرفتن را به بدنسازی ربط می‌دهند. این مسئله را قبول دارید؟

این حرف یک توجیه است. پرسپولیس سال قبل قهرمانی را به خاطر سه تفاضل گل از دست داد. اگر شما روی ۶-۵ هفته اول حساب نکنید ۱۵ امتیاز از دست می‌رود و مشکلات زیادی پیش روی تیم قرار می‌گیرد.تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید از هفته اول با قدرت پا به مسابقات بگذارد. مربیان قرارداد میلیاردی می‌گیرند و باید بدانند ۱۵-۱۰ روز مانده به شروع مسابقات مثل قبل تیم را تمرین ندهند و از فشار کار کم کنند. علیرضا منصوریان که عملکرد بد تیمش را به فشار بدنسازی ربط می‌دهد وقتی قرارداد میلیاردی بسته باید بداند که قبل از شروع بازی‌ها باید فشار تمرینات را کم کند. او بازیکنانش را از بشکه بیرون می‌آورد و فشار کار را کم می‌کرد تا نخواهد امروز این توجیهات را بیان کند. این حرفها را که می‌شنوم یاد خاطره‌ای در گذشته می‌افتم.

 

*:‌این خاطره را بیان می‌کنی؟

در جام ملت‌های قطر از گروه‌مان صعود کردیم و در آخرین بازی ساعت ۱۹ باید در دیدار آخرمان که جنبه تشریفاتی داشت با ژاپن بازی می کردیم. آن زمان بهمن صالح‌نیا و وطن‌خواه مربیان ما بودند. ساعت ۷ صبح اکبر خانزاد تدارکات تیم به اتاق بازیکنان آمد و همه را بیدار کرد. وقتی آن ساعت بیدار شدم با توجه به این که این اتفاق خلاف عادت بود فکر کردیم اتفاق بدی افتاده است. در روز مسابقات معمولا تا ساعت ۱۰ استراحت می‌کردیم.دلیل این کار را از خانزاد پرسیدم که او گفت درخواست صالح‌نیا بوده است. وقتی پیش او رفتیم گفت من از پنجره اتاق نگاه می‌کردم و می‌دیدم ژاپنی‌ها صبح به محوطه هتل آمدند و مشغول عرق‌گیری و تمرین هستند. شما هم این کار را انجام دهید. او یک ساعت ما را در اطراف هتل دواند و انرژی بازیکنان را گرفت. باور کنید تا دقیقه ۳۰ آن مسابقه از نیمه زمین رد نشدیم و در نهایت بازی با تساوی به پایان رسید.هر کاری که در تیم‌های دیگر انجام می‌شود که در فوتبال ما جواب نمی‌دهد. به همین خاطر می‌گویم اگر منصوریان ۱۰ روز زودتر بازیکنان را از بشکه بیرون می‌آورد دیگر بهانه خستگی را مطرح نمی‌کرد.

 

*: و صحبت پایانی.

امیدوارم پرسپولیس امسال قهرمان شود و استقلال به رتبه نایب قهرمانی برسد. موفقیت پرسپولیس و استقلال با عث رونق گرفتن فوتبال ایران می‌شود. همچنین امیدوارم تراکتورسازی هم به خاطر هواداران زیادی که دارد بعد از پرسپولیس و استقلال در رده سوم قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.